+48 883 047 047
kontakt@educamp.pl

Przebranżowienie w pigułce. Jak znaleźć nowy zawód?

Przebranżowienie w pigułce. Jak znaleźć nowy zawód?

przebranżowienie zmiana zawodowa nowy zawód

Likwidacja stanowisk, kryzys czy zwykła chęć do rozwoju to dla wielu osób podstawa do myślenia o przebranżowieniu. Zmiana zawodu może się jednak okazać dużym wyzwaniem, szczególnie po wielu latach spędzonych w jednej branży. Jak zatem się przebranżowić, by później nie żałować swojego wyboru?

Zobacz szkolenia SEO

Jak wybrać branżę, do której chcemy się przebranżowić?

Wybór nowej ścieżki kariery nigdy nie jest łatwą decyzją. Rynek pracy przecież nieustannie się zmienia, a zawody, które dekadę temu były niezbędne, teraz powoli znikają z portali rekrutacyjnych. Decydując się na tak dużą rewolucję w karierze warto więc przeanalizować różne branże i sprawdzić, gdzie ofert nie brakuje. Nie warto przy tym stawiać tylko i wyłącznie na jeden pomysł – we współczesnym biznesie jest mnóstwo możliwości, często także tych nieoczekiwanych. Gdy masz już „kandydatów” na pracę marzeń, postaraj się skontaktować z osobami, które już ją wykonują. Ich doświadczenie pomoże Ci określić, czy rzeczywiście dany zawód będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli nie jest to możliwe, skorzystaj z oferty branżowych wolontariatów czy praktyk lub znajdź odpowiednie dyskusje na grupach i forach dla specjalistów.

Zobacz Szkolenia i kursy LinkedIn Ads.

Kolejnym etapem przebranżowienia jest sprecyzowanie własnych preferencji. Na podstawie poprzednich doświadczeń określ, które obowiązki sprawiały Ci przyjemność, a które były nie do zniesienia. Następnie poszukaj ofert, które pasują do Twoich wyobrażeń o wymarzonej pracy. Określ też swoje wymagania finansowe, jak również te dotyczące rozwoju zawodowego czy benefitów. Dzięki temu będziesz mógł zawęzić liczbę ofert, na które chcesz aplikować.

Zobacz Szkolenia i kursy Google Ads

Ostatnim etapem przebranżowienia jest rozwój swoich umiejętności. Studia nie są tutaj koniecznością – branżowe wydarzenia, szkolenia, a nawet własne projekty często są równie pozytywnie postrzegane przez pracodawców. Możesz również skorzystać z bogatej oferty kursów online, które przybliżą Ci daną tematykę.

Jak potwierdzić swoją wartość w nowej branży?  

Przy przebranżowieniu możesz się zetknąć z dziesiątkami innych, młodszych kandydatów z kierunkowym wykształceniem czy innymi zaletami pożądanymi przez pracodawców. Ich obecność nie powinna jednak Cię zniechęcać. Jako doświadczony pracownik (mimo że z innej branży) masz już bowiem za sobą pierwsze lata pracy potwierdzającej Twoją rzetelność i sumienność. Ich podkreślenie może być kluczem do sukcesu – to w końcu cechy poszukiwane w każdym zawodzie.

Udając się na pierwszą rozmowę rekrutacyjną po zmianie zawodu nie udawaj specjalisty. Pokazanie pokory wobec zmiennej sytuacji i wykazanie się chęcią do nauki często jest cenniejsze niż kłamanie w CV (które ma bardzo krótkie nogi) i nadmierna pewność siebie. Ogromnym plusem dla kandydata po przebranżowieniu będzie także znajomość działalności firmy, do której aplikuje. Dawne doświadczenia można bowiem przełożyć na nowy grunt już na etapie sugerowania innowacji na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content