+48 883 047 047
kontakt@educamp.pl

PIT 2020

PIT 2020

PIT 2020 – jak rozliczyć? Wszystko, co musisz wiedzeć o podatku PIT

Termin rozliczania podatku PIT za 2020 rok zbliża się wielkimi krokami. Rozliczenie i złożenie tego formularza w wyznaczonym czasie jest jednym z najważniejszych obowiązków osób, które płacą podatek dochodowy od osób fizycznych. Uporanie się z tym wyzwaniem nie musi być jednak trudne, jeśli posiadamy podstawową wiedzę dotyczącą kwestii podatkowych. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji sprawdź usługi biura księgowego https://fcenter.pl/uslugi/

Jaki rodzaj formularza PIT 2020 wybrać?

Pierwszym elementem każdego rozliczenia podatkowego jest wybór odpowiedniego formularza. Do dyspozycji mamy kilka różnych wzorów deklaracji, przeznaczonych dla różnego rodzaju płatników. Są to:

 • PIT-37 – najpopularniejszy formularz składany przez osoby osiągające dochód wyłącznie za pośrednictwem płatników, czyli pracodawców. Podstawą do wypełnienia tego druku jest PIT-11 otrzymany z zakładu lub zakładów pracy. Z tego formularza skorzystają osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (o pracę, zlecenie lub o dzieło).
 • PIT-36 – druk przede wszystkim przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli płacące swoje podatki bez pośrednictwa płatnika. To również formularz przeznaczony dla osób wykazujących straty z wcześniejszych okresów rozliczeniowych, małoletnich lub odliczających podatek minimalny od posiadanych środków trwałych.
 • PIT-36L – druk, który mogą wybrać tylko i wyłącznie przedsiębiorcy rozliczający podatek liniowy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
 • PIT-28 – formularz dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
 • PIT-38 – dla osób, które chcą wykazać przychód osiągnięty przez sprzedaż papierów wartościowych, udziałów w spółkach czy innych instrumentów finansowych.
 • PIT-39 – druk dla tych, którzy w ciągu ostatniego roku podatkowego

PIT 2020 – terminy

Kluczowym dla wszystkich podatników rozliczających PIT-37 jest data otrzymania druku PIT-11 od pracodawcy. Każdy z pracowników objętych umową cywilnoprawną (o pracę, zlecenie, o dzieło) powinien otrzymać stosowny dokument do końca lutego 2021 roku. W przypadku, gdy zakład pracy nie doręczył druku w terminie, w dalszym ciągu należy złożyć deklarację PIT – tym razem we własnym zakresie.

Z kolei do 1 marca 2021 roku należało rozliczyć PIT-28, czyli formularz dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Najwięcej czasu na złożenie odpowiednich dokumentów mają osoby planujące wypełnić PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38. Ostateczny termin rozliczenia tego rodzaju deklaracji upływa 30 kwietnia.

Stawki PIT 2020

Kwota wolna od podatku dla PIT 2020 ma charakter degresywny i jest uzależniona od osiąganego dochodu. Jeśli ten nie przekroczył 8000 zł, złożenie PIT nie jest konieczne, a podatek zostaje automatycznie zmniejszony o 1360 zł. W przedziale dochodów 8 000-13 000 zł kwota zwolniona z podatku wyniesie od 8001 zł do 3091 zł. Dla dochodów od 13 001 do 85 528 zł będzie to 3091 zł. W przedziale 85 529 zł – 127 000 zł jest to natomiast od 3091 zł do 0 zł, czyli najniższy możliwy próg.

Stawka PIT 2020 w skali podatkowej, którą objęte są osoby zatrudnione oraz przedsiębiorcy, różni się w zależności od dochodów danego podatnika. Aktualnie progi podatkowe prezentują się następująco:

 • Do kwoty 85 528 zł stawka podatku wynosi 17%.
 • Powyżej 85 528 zł, stawka wynosi 32% (objęte są nią tylko i wyłącznie zarobki przekraczające ten próg).

W całości zwolnione z podatku dochodowego są w tym roku osoby poniżej 26 roku życia, pod warunkiem, że osiągają dochody z tytułu stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, pracy nakładczej lub umowy zlecenia. Jest to bowiem pierwszy rok, w którym przy składaniu PIT obowiązuje zerowy PIT dla młodych przy dochodach nieprzekraczających 85 528 zł.

Jak wysłać rozliczony PIT 2020?

W przypadkach osób zamieszkałych na terenie Polski, PIT 2020 można dostarczyć na trzy podstawowe sposoby. Są to:

 • Osobiste doręczenie formularza do urzędu skarbowego.
 • Wysyłka PIT 2020 pocztą na adres odpowiedniego urzędu skarbowego
 • Rozliczenie PIT drogą elektroniczną na stronie https://epit.podatki.gov.pl/ lub za pośrednictwem dedykowanych aplikacji i programów.

Oczywiście i od tej reguły znajdą się wyjątki. Należą do nich osoby pozbawione wolności, które mogą złożyć PIT 2020 w administracji zakładu karnego, żołnierze doręczający PIT do dowódcy jednostki czy marynarze, którzy z tą sprawą muszą się zgłosić do kapitana. Osoby przebywające za granicą w terminach składania deklaracji mogą to zrobić w urzędzie konsularnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content